بی ام و M5 منهارت ۹۱۵اسب بخاری

منهارت از قوی‌ترین پروژه تیونینگ تاریخ خود که دستگاه بی‌ام‌و M5 نسل قبل با ۹۱۵ اسب بخار قدرت است رونمایی کرد.

ژرمن‌ها آماده بازنشسته کردن M5 F90 می‌شوند اما قبل از هیبریدی شدن این سدان اسپرت و خانوادگی، منهارت خداحافظی شایسته‌ای با M5 داشته است. خودروی موردبحث که MH5 900 نام گرفته از پیشرانه ۸ سیلندر ارتقا یافته با ۹۱۵ اسب بخار قدرت سود می‌برد و به این ترتیب قوی‌ترین سری ۵ تاریخ منهارت به شمار می‌رود. باید دانست تنها ۵ دستگاه از این هیولا تولید خواهد شد.

پیشرانه ۸ سیلندر ۴.۴ لیتری توئین توربوی بی‌ام‌و از ورودی کربنی، توربوهای جدید، اینترکولر واگنر تیونینگ، پیستون‌های متفاوت و یاتاقان‌های ارتقا یافته استفاده می‌کند. این قطعات جدید به همراه برنامه‌ریزی مجدد ECU باعث تولید ۹۱۵ اسب بخار قدرت و ۱۲۴۰ نیوتون متر گشتاور می‌شوند تا M5 در قلمروی هایپرکارها قرار گیرد. برای مقایسه باید دانست قدرت نسخه استاندارد M5 CS به ۶۲۷ اسب بخار می‌رسد.

قلب آهنین بی‌ام‌و گازهای خروجی را از طریق اگزوز فولادی ضدزنگ با کنترل سوپاپ و سر اگزوزهای مسابقه‌ای به بیرون هدایت می‌کند. همچنین خودروی یاد شده به فنرهای کم ارتفاع جدید KW مجهز شده اما امکان سفارش فنرهای پیچشی نیز وجود دارد. البته بی‌ام‌و M5 منهارت به ترمزهای کربن سرامیکی استاندارد خود بسنده کرده و تنها تغییر در این بخش رنگ آبی کالیپرهای ترمز خواهد بود.

 

بی ام و M5 منهارت ۹۱۵اسب بخاری

 

منهارت مدعی است M5 جدای از اینکه عنوان قوی‌ترین محصولش را یدک می‌کشد سفارشی‌ترین مدل در سری MH5 است و برای آنکه بیشتر در دسترس مشتریان باشد از نسخه M5 کامپتیشن برای تیونینگ استفاده شده نه مدل تولید محدود CS. مالک اولین MH5 900 تولیدی برای بدنه رنگ آبی تیره با نشان‌های مسی و کیت بدنه فیبر کربنی منهارت را سفارش داده است. در بخش جلو می‌توانیم متوجه اضافه شدن اسپلیتر بزرگ‌تر، ورودی‌های هوای متفاوت، تریم جدید جلوپنجره و کاپوت کربنی مشابه M5 CS شویم. در پروفایل جانبی نیز آنچه بیش از همه جلب‌توجه می‌کند رینگ‌های ۲۱ اینچی فورج کاری شده با ظاهر تیره و تریم مسی است.

منهارت MH5 900 همچنین از فیبر کربن در آینه‌های جانبی، رکاب‌ها و… استفاده کرده است. نهایتاً به بخش عقب خودرو می‌رسیم که به دلیل وجود اسپویلر سقف دو تکه روی سقف، اسپویلر لبه صندوق و دیفیوزر بزرگ گیراترین بخش خودرو خواهد بود. تکمیل کننده نیز چهار خروجی اگزوز با ظاهر مشکی مات هستند. با ورود به کابین می‌توانیم استفاده گسترده از چرم قهوه‌ای رنگ را ببینیم. سقف خودرو از جنس آلکانتر است و ویژگی شاخص آن LED های ستاره مانند مشابه محصولات رولزرویس خواهد بود. نهایتاً باید به پوسته فیبر کربنی صندلی‌ها، نشان‌های ویژه منهارت، نمایشگر اضافی روی داشبورد و کف‌پوش‌های نرم‌تر اشاره کرد. البته هر خودروی تولیدی بسته به سلیقه خریدار ظاهر و تریم های متفاوتی خواهد داشت.

منهارت اشاره‌ای به قیمت MH5 900 نکرده اما سقف تولید محدود و پرفورمنس قابل‌توجه و کیت بدنه باعث می‌شوند انتظار داشته باشیم M5 موردبحث جزو گران‌ترین محصولات این تیونر باشد. البته خودروی یاد شده کمیاب‌ترین محصول تاریخ منهارت نیست زیرا قبلاً مدل MH5 GTR با سقف تولید یک دستگاه این عنوان را به خود اختصاص داده است.

 

بی ام و M5 منهارت ۹۱۵اسب بخاری

 

 

دیدگاه های کاربران (0)

نظر خود را بنویسید